Starostlivost o PC/notebook

Základná starostlivosť o počítač/notebook

Čo všetko by ste mali podniknúť pre predĺženie životnosti počítača/notebooku? Ako zrýchliť počítač/notebook? Správna odpoveď na tieto otázky je kvalitná starostlivosť. Tak ako sa staráte o svoje auto, tak podobne by ste sa mali starať aj o vášho domáceho pomocníka.  Čo všetko by ste mali dodržiavať, a čo všetko by ste mali robiť, sme zhrnuli do pár krokov úspešnej starostlivosti.

Ten pocit, keď si zakúpite nový počítač, notebook a všetko funguje ako má, rýchle zapnutie, svižné reakcie. Avšak po istom čase sa môže všetko zmeniť. Zanedbáte technickú starostlivosť a už nastanú následky. Zapínanie a vypínanie zrazu trvá dlhšie, programy začínajú pomaly reagovať na úkony, občas sa zaseknú. Pozrieme sa na niekoľko rád, ktoré predchádzajú tieto symptómy nesprávnej alebo žiadnej starostlivosti a ako udržať svojho domáceho pomocníka v dobrej kondícii a predĺžiť jeho životnosť.

1. Duša počítača / notebooku

Aj takto by sme mohli nazvať softvérové vybavenie počítača. Softvér zjednodušene je vnútro počítača, ktoré nedokážeme fyzicky chytiť. Teda operačný systém, programy, aplikácie, nachádzajúce sa vo vašom počítači.  Ako by sme sa mali starať o softvér?

- Pravidelná aktualizácia operačného systému

- Pravidelná aktualizácia antivírusového programu

- Čistenie spoločne s defragmentáciou a zálohovaním disku

V prvom rade treba nastoliť a zachovať poriadok! Na vašom pevnom disku je uložených množstvo systémov, osobných alebo pracovných súborov. Usporiadanie ich zväzkov sa po čase mení a rozchádza. Spomalenie práce, reakcií na vaše úkony aj takto sa správa fragmentácia. Pomalá práca s dátami nastáva hlavne preto, lebo disk musí vykonávať viac časovo náročnejších operácií, ktoré sa týkajú hľadania a načítavania roztrúsených častí súborov. Čím dlhšie používate počítač, tým viac sa stáva jeho disk fragmentovaným.

Riešením problému s fragmentovaním je defragmentácia. Defragmetnáciu môžete realizovať dvoma spôsobmi. Buď pomocou softvéru tretích strán alebo natívnej súčasti operačného systému s názvom Defragmentácia disku. Usporiada vám roztrúsené časti súborov, čím bude môcť pevný disk vykonávať operácie rýchlejšie a zníži sa celkové spomalenie systému.

2. Poriadok doma, poriadok v počítači.

Ako sme už spomínali, prvý krok by mal byť poriadok. Treba sa zbaviť nepotrebných súborov, aplikácií, ktoré nevyužívate a priebežne prekontrolovať. Ďalšia časť „upratovania“ je čistenie. Pravidelným softvérovým čistením máme na mysli hlavne antivírusový softvér, ktorý vás ochráni pred vírusmi.

3. Správne nabíjanie

Máte tendenciu nechávať svoj notebook stále pripojený k elektrickej sieti? Tak vás asi nepotešíme, pretože tento krok vášmu notebooku moc nepomáha. V plnej miere si to odnáša batéria, ktorá stráca svoju životnosť.

4. Hardware

Vnútornú očistu by ste mali mať za sebou, a teraz vás čaká hardwarová. Prvá vec, ktorú treba premyslieť – Kde skladujete notebook? Vysoké teploty nerobia dobre vášmu notebooku. Keď vypínate notebook, treba ho mať uskladnený na podložke, stole a nie na deke ani posteli. Časti notebooku sú horúce, výkon je nižší a navyše sa znižuje životnosť súčiastok. Otvory pre ventiláciu tepla by mali byť odokryté. Okolo notebooku by mal byť dostatok priestoru. Treba na to myslieť, keď prenášate notebook napríklad na pohodlnejšie miesto ako za stôl.

Pravidelná starostlivosť a čistenie notebooku a počítača je dôležitá nielen pre udržanie jeho rýchleho chodu, ale aj pre zlepšenie prevádzky a zabezpečenie dlhšej životnosti.