Windows VS Mac


Pokiaľ zvažujete kúpu nového notebooku, avšak neviete sa rozhodnúť či Windows, alebo Mac, prečítajte si našu úvahu, v ktorej sa budeme venovať objasneniu výhod i nevýhod oboch operačných systémov. Základnou otázkou pri kúpe počítača, alebo notebooku je, že za akým účelom budete zariadenie využívať. Či operačný systém budete využívať len na kancelársku prácu a surfovanie na internete, online nakupovanie, alebo aj na hranie hier a využívanie pokročilých aplikácii a špecifického softvéru.

Na začiatok článku by sme radi uviedli, že nechceme znevažovať ani jeden operačný systém. Obidva operačné systémy možno považovať za skvelé a záleží len od vašich očakávaní a preferencii, na základe ktorých si zvolíte cestu, ktorou sa vyberiete. .

Je Mac predražený!?

Majitelia strednej cenovej relácie notebookov sa pozerajú na ceny MacBooku a prevracajú očami. Treba však brať do úvahy, že značka Apple sa radí medzi prémiové značky a to je jeden z firemných cieľov tejto značky. Treba dať do pozornosti, že sumu za ktorú kupujeme MacBook nie je len čiastka za značku, ale aj za originálny dizajn a prémiový vejár možností, služieb a inovácií, ktoré Apple svojím zákazníkom prináša. Celkový výber správneho operačného systému, však začína priamo u vás, a to na čo chcete zariadenie používať. Ak notebook / počítač chcete využívať len na surfovanie, internetové nákupy, či prácu v základných programoch, tak kúpa MacBooku je pre vás zbytočne nákladná. Treba si však uvedomiť, že Apple má svoju cieľovú skupinu, ktorý na Mac nedajú dopustiť, využívajú naplno jeho výhody a práve tejto skupine ľudí je jeho cenovka akceptovateľná.

Voľba medzi dizajnom alebo operačným systémom?

Už nie. Značka Apple je výnimočná tým, že má medzi piliermi svojej firemnej kultúry dizajn a vzhľad svojich produktov, avšak portfólio svojich produktov oproti Windowsu je stále citeľne menšie. Absencia mnohých herných titulov, softvéru tretín strán hrá jednoznačne v neprospech Macu. Windowsu by sme krivdili, keby sme povedali, že má iba väčšiu ponuku produktov a nesústredí sa na dizajn, avšak ľudia čo pracujú dlhodobo s Macom si chvália intuitívnosť tohto systému, kdežto dlhoroční používatelia Windows-u častokrát v tomto operačnom systéme "blúdia.." Čo sa týka užívateľského prostredia, operačný systém Windows sa snaží samozrejme nezaostávať a typickým príkladom je Surface Studio, ktorý poteší nielen dizajnom ale aj komplexnosťou svojich vlastností a špecifík.

Stabilita a plynulosť chodu operačných systémov

Pri operačnom systéme Windows sme už relatívne zmierení s občasnou nefunkčnosťou a chybnými aktualizáciami, ktoré nám častokrát robia starosti. OS Mac je spoľahlivejší a stabilnejší. Percentuálny výsledok, že vám systém nečakane vypadne, alebo vás zradí, je v porovnaní s Windowsom nižší a pri zastavení konkrétnej aplikácie, máte možnosť ju bezpečne ukončiť.. Mac OS je skutočne dobre odladený operačný systém a práve aj toto je fakt, prečo je táto značka tak populárna.

Dva v jednom?!

Na MacBooku je možnosť mať oba operačné systémy. Môžete jednoducho nainštalovať Windows a využiť tak potenciál oboch operačných systémov súčasne. Dokonca si môžete zvoliť z dvoch variant, ako prevádzkovať Windows na Macu: Prvým variantom je duálne bootovanie a virtualizovanie – systém bežiaci v systéme. Avšak pri menej náročných úlohách je to virtualizácia Windowsu, kedy možno súvislo pracovať s oboma operačnými systémami súčasne, avšak za cenu nižšieho výkonu, ktorého v MacBookoch väčšinou nikdy nie je na rozdávanie, pokiaľ sa nebavíme o mašine od Apple, ktorej cena bude v x tisícoch eur. Túto možnosť odporúčame skôr pokročilým užívateľom a pravdepodobne bude prijateľnejšie riešenie mať dva samostatné notebooky.

Dodatočné náklady, opravy, upgrade

Súčasný trend výrobcov notebookov je jasný. Notebooky nižšej a strednej triedy sú tlačené cenami čo najnižšie a to sa odzrkadlí aj na spoľahlivosti komponentov a opravách. Výhodou však je, že tieto komponenty sú vymeniteľné, prípadne aj za výkonovo lepšie, viete si tak vymeniť starý harddisk za nový, rýchlejší, s lepšou kapacitou, rozšíriť operačnú pamäť RAM. Na trhu je dobrá dostupnosť týchto komponentov a za prijateľné ceny. MacBook od Apple má lepšie prevedenie, menej sa kazí, aj keď v posledné roky je tých hlásených porúch pri relatívne nových zariadeniach vysoká. Čiže kazia sa aj MacBooky a práve tu nastáva veľký problém. Mnohí ich používatelia ich nazývajú "neopraviteľnými", alebo lepšie povedané, že je nerentabilné ich opravovať, pretože komponenty v MacBooku sú špecifické a v porovnaní s inými bežnými, ktoré vám budú pasovať do notebooku aj 5x drahšie. Pokiaľ sa vám napríklad pokazí RAMka nevymeníte ju len tak za pár desiatok eur, za ešte lepšiu ako bola pôvodná, nakoľko RAMky sú v MacBookoch napevno na matičnej doske. Na nových MacBookoch sú už dokonca napevno aj SSD disky, takže aj s výmenou disku by bol veľký problém a musela by sa meniť celá matičná doska. Batéria zlepená s trackpadom a klávesnicou dokopy taktiež neveští nič dobré a v prípade poruchy znamená pravdepodobne cestu do autorizovaného servisu. Čiže pri MacBooku treba mať záruku a najlepšie predĺženú - ktorá nie je vôbec lacná, avšak ak by sa Vám niečo pokazilo, bez záruky by Vás to vyšlo podstatne drahšie.

Záleží skutočne na vašich preferenciach, ako chcete daný operačný systém používať. Niekedy môže rozhodnúť práve jeden špecifický softvér ktorý potrebujete. Veľkou škodou je, že OS Mac nedokážete rozbehať na inom zariadení než od Apple. Prajeme veľa šťastia pri výbere!