Rozdielna škola môže znamenať rozdielne potreby… Napríklad študent grafiky bude potrebovať viac výkonu či väčšie rozlíšenie displeja. Študentovi ekonómie, alebo obchodu postačí aj menši výkon, ale používanie zjednoduší numerický blok klávesnice.

Ďalší zo základných parametrov, ak vyberáme notebook pre študenta je veľkosť, čiže uhlopriečka displeja. S ňou spojená aj hmotnosť. Všetky väčšie ako 15" sa nemusia zmestiť do ruksaku a zvyknú disponovať vyššou váhou. Menšie ako 13" sú už na úkor komfortu a občas aj výkonu, keďže do menšej konštrukcie sa toho aj menej zmesti. Takže zlatá, stredná cesta 14" disponuje mobilitou a práca na takejto uhlopriečke je príjemná. Výhodou väčšieho vyhotovenie však býva numerická časť klávesnice, ktorá prácu užívateľovi určite spríjemní.

Ako už bolo spomenuté niekedy na výkone záleží. Hoci väčší výkon môže znamenať aj menšiu výdrž batérie a väčšiu hmotnosť. Čo sa týka operačnej pamäte 8 GB už býva štandardom, avšak notebooky mávajú dva sloty a tak je niekedy možný upgrade v prípade 4 GB. Pre študenta grafiky sa pri operačnej pamäti viac rovná lepšie. Pri výbere procesoru je vhodná i5 či i7, keďže notebook nebude využívaný len na kancelársku prácu. Tu platí že čím novšia generácia tým lepšie. Grafická karta je bežne integrovaná (zdieľaná) bez vlastnej pamäte. Ta môže postačovať na školskú prácu a multimédia. Avšak na prácu s 3D grafikou a na občasné “zabitie” času nejakou hrou je potrebná jednoznačne dedikovaná grafická karta.

Na detailoch taktiež záleží... Odporúčame aspoň dva USB porty z čoho minimálne jeden USB 3.0. Čítačka pamäťových kariet opäť zaujme študentov grafiky. No a tiež nie všetky notebooky sú vybavené Bluetooth technológiou a všetkými grafickými portami či LAN. Optická mechanika sa už tiež bežne v notebookoch nenachádza hoci existuje externá alternatíva, ak ju chceme využívať často je lepšie si vybrať notebook s ňou.

notebook pre študenta


Notebook pre študenta či školáka nemusí zasiahnuť rodinný rozpočet. Ak budete hľadať správne parametre a ešte k tomu zvolíte repasovaný notebook budete prekvapený aká výrazná môže byť finančná úspora v porovnaní s novým modelom, v podobnej konfigurácií.