Prechod na Windows 10 je povinný krok pre každého užívateľa OS Microsoft Windows, ktorý chce využívať rôzne benefity, ktoré Microsoft svojim užívateľom ponúka.

Mnohí z Vás určite premýšľali o voľbe operačného systému. Linux? MacOS? Windows 7? 8? Alebo 10? Na túto otázku si musí každý odpovedať sám. Každému vyhovuje niečo iné. My sa dnes ale pozrieme na zúbok operačnému systému Windows 10 a jeho porovnaniu so staršími operačnými systémami Microsoft Windows a vysvetlíme si prečo sa Windows 10 pomaly, ale isto stáva nevyhnutným krokom vpred.

Prejsť na Windows 10, alebo zostať na staršom operačnom systéme?

Pri porovnaní Windows 7, Windows 8.1 a Windows 10 je voľba jednoznačná. Pre Windows 7 a Windows 8.1 vychádza málo aktualizácií a bezpečnostných záplat z dôvodu ukončenia poskytovania bežnej podpory, nehovoriac o tom, že 14. januára 2020 Microsoft končí s oficiálnou podporou pre operačný systém Windows 7 a systém sa tak stane nezabezpečeným a náchylným. Čo sa Windows 8.1 týka, stále je použiteľný, dátum úplného konca jeho podpory je stanovený na 10. januára 2023.

Je nutné zakúpiť si licenciu pre Windows 10?

Ak už vlastníte licenciu pre Windows 7/8.1 a vaše zariadenie spĺňa aspoň minimálne požiadavky pre Windows 10, tak si licenciu zakupovať nemusíte.
Microsoft na svojej oficiálnej stránke ponúka aplikáciu nazvanú Windows Media Creation Tool, pomocou ktorej si užívateľ s legálnym operačným systémom Windows 7, alebo Windows 8.1 dokáže zmeniť operačný systém jednoducho, zadarmo a legálne a to aj s možnosťou uchovania všetkých dát a nainštalovaných programov.

Pokiaľ nevlastníte legálnu licenciu k predošlým Windows OS, budete si musieť licenciu pre Windows 10 zakúpiť samostatne, alebo zakúpiť počítač, v ktorom sa nachádza legálny Windows 10

windows10


Aký osud čaká operačný systém Windows 7?

14. januára 2020 končí oficiálna podpora. V skratke to znamená, že Microsoft preruší technickú podporu a nebudú vychádzať ďalšie aktualizácie, ktoré zabezpečujú bezpečnosť operačného systému. Microsoft odporúča všetkým užívateľom Windows 7 ešte pred januárom 2020 prejsť na Windows 10, či už kúpou nového produktu, alebo použitím aplikácie Windows Media Creation Tool, ktorá oproti čistej inštalácii ponúka možnosť prechodu zo staršieho operačného systému na Windows 10 s uchovaním všetkých dát a to aj bez dodatočnej zálohy na USB kľúč, externý disk, či iné médium. Prechod na Windows 10 nie je vôbec komplikovaný a veríme, že oceníte "vychytavky" ktoré tento operačný systém ponúka.