Klávesové skratky-2

Odhalenie tlačidiel v hornej časti klávesnice. Klávesové skratky F1 – F12.


V minulom článku sme sa začali venovať téme, ktorá uľahčí a ušetrí váš čas strávený pri počítači alebo notebooku. A práve klávesové skratky! Druhá časť klávesových skratiek sa bude venovať odhalením tajných tlačidiel v hornej časti klávesnice. Že si ich všetky nepamätáte? Práve preto sme pre vás dali dokopy, aby ste ich mali vždy po ruke.


F1 – pomocník Po stlačení tejto klávesy sa v drvivej väčšine otvorí Pomocník. Pomocník ako už vyplýva z názvu pomôže, ako máte pracovať v práve spustenom programe.


F2 – premenovanie súborov Nepáči sa vám aktuálny názov súboru? To nič, táto klávesová skratka to zmení, po stlačení klávesy v hornej časti klávesnice premenujete zvolený súbor alebo priečinok.


F3 – vyhľadávanie Ak niečo vo vašom počítači hľadáte, dokážete túto funkciu okamžite vyvolať stlačením funkčného klávesu.


F4 + ALT – zatváranie Pomocou tejto kombinácie kláves dokážete zatvárať otvorené aktívne okná..


F5 – obnovenie Táto klávesová skratka sa používa najčastejšie v prostredí internetového prehliadača. Využijete ju keď chcete obnoviť (aktualizovať) otvorené okno, na tzv. refresh.


F6 – označenie Stlačením klávesy F6 označíte v internetovom prehliadači adresu internetovej stránky, na ktorej sa aktuálne nachádzate. Tip – použite F6 v kombinácií s CTRL + C a s CTRL + V a efektívne dokážete kopírovať odkazy internetových stránok.


F7 – Kontrola pravopisu Pravopis nie je vaša šálka kávy? S touto klávesov v programoch od Microsoftu je písanie hneď ľahšie. Napríklad v známom programe Word si viete overiť pravopis a ešte vám ponúkne aj správne formy slov.


F8 – Reštart Pomocou tejto klávesy sa dá pri reštartovaní počítača dostať do „Boot menu“, v prípade ak chcete vykonáva zmeny v operačnom systéme.


F9 – Obnova Klávesová skratka F9 po stlačení vykonáva obnovu v programe Microsoft Word, alebo Exceli. Táto skratka sa dá využiť aj v programe Microsoft Outlook.


F10 – Hlavná ponuka Stlačením F10 otvoríte vo väčšine programov panel s hlavnou ponukou. Tip – F10 v kombinácií so SHIFT otvoríš kontextovú ponuku, aká sa ti bežne zjaví pri kliknutí pravého tlačidla na myši.


F11 – Deaktivácia fullscreen Najväčšie využitie má táto klávesová skratka v internetových prehliadačoch. Jej stlačením sa aktivuje/deaktivuje režim celej obrazovky. (fullscreen mode)


F12 – Uloženie Využitie klávesy hlavne v programe Microsoft Word, kde ňou otvoríš okno na uloženie dokumentu.


Funkcie klávesníc F1-F12 sú všeobecné a môžu mať na niektorých notebookoch, či špeciálnych klávesniciach aj ďalšie využitie. Napríklad pri niektorých notebookoch je ďalšie tlačidlo Fn, ktoré rozširuje ponuku používania týchto kláves. Tomuto tlačidlu sa povenujeme niekedy nabudúce, v ďalšom článku.. :-)