Klávesové skratky-1

Pracujte efektívne, šetrite čas s klávesovými skratkami.


Nechceme vás zahltiť množstvom skratiek, ktoré by sa ťažšie zapamätali, a tak sme sa rozhodli vám ukázať pár základných.


CTRL + C – kopírovanie Kopírovanie textu, zložky, súboru alebo obrázka, zabezpečí táto základná kombinácia kláves. Avšak pre úplne využitie sa používa v kombinácií s druhou klávesovou skratkou a to je CTRL + V. (prilepenie/vloženie textu, súboru, zložky, obrázka tam kde ho chceme mať).


CTRL + X – vystrihnutie Táto skratka sa využíva, ak chcete text, súbor alebo obrázok vystrihnúť, nie skopírovať a premiestniť z bodu A do bodu B. Taktiež sa využíva aj s klávesovou skratkou CTRL + V (prilepenie/vloženie). Funguje je to tak, že vy daný text, súbor alebo obrázok vymažete z bodu A a vložíte do bodu B.


CTRL + A – označiť všetko Kombinácia CTRL + A zabezpečí označenie celého textu v súbore, všetky zložky alebo obrázky, tak aby ste ich nemuseli všetky po jednom označovať.


CTRL + ALT + šípky – prevrátenie obrazu Stalo sa vám, že ste mali obraz na počítači o 90 ° inak ako ste chceli? S touto skratkou nemusíte otáčať obrazovku, notebook, do polohy aby ste vedeli prečítať alebo rozlúštiť text, obraz. Kombinácia kláves CTRL + ALT + šípka (tá strana, do ktorej chcete otočiť obraz) otočí obraz o 90° do tej strany akú ste stlačili šípku. Kiež by to šlo tak ľahko aj v živote, však?


Držať CTRL – pokročilé označovanie súborov Ak nechcete označiť viacero za sebou idúcich súborov, ale chcete vyselektovať tie ktoré potrebuje, stačí použiť myš. Pri podržanej klávesy CTRL viete oddelene označovať súbory jednotlivým klikaním alebo aj označovaním plôch.
Ak sa vám stala opačná situácia, že sa vám do výberu dostala položka, ktorú nechcete mať označenú, podržte CTRL a kliknite na ňu, prípadne danú oblasť označte a už nebude súčasťou výberu.


Držať SHIFT – hromadné označovanie súborov Ak si chcete hromadne označiť viacero za sebou idúcich slov, viet, súborov, stačí kliknúť na prvý z nich a s podržanou klávesov SHIFT kliknúť na posledný.


ALT + SHIFT – prepínanie klávesnice Využívate anglickú klávesnicu, ale nesedí vám tak a chceli by ste slovenskú? Táto skratka zabezpečí prepínanie klávesnice, či už zo slovenskej na anglickú alebo opačne.


Windows + šípky - zmenšenie okna Vďaka tejto skratke zmenšíte akékoľvek okno a posuniete ho kam potrebujete.


Windows + L – uzamknutie obrazu Táto skratka sa postará o uzamknutie obrazovky.


Windows + PrtSc – snímka obrazovky Ak potrebuješ urobiť snímku obrazovky, tieto klávesy ju nielen vytvoria, ale aj automaticky uložia vo formáte PNG do priečinka Obrázky.
Možno vám ide hlavou, že je náročné si zapamätať toľko klávesových kombinácií a skratiek, ale nie je to také ťažké ako sa zdá. Stačí ich začať využívať a neušetria vám len čas, ale aj sa stanú automatické, ako najpoužívanejšie skratky kopírovanie a prilepenie textu, súborov.


Čím skôr začnete používať klávesové skratky, tým skôr budete šetriť váš čas.