Defragmentacia disku

Defragmetnácia

Určite ste už počuli o tom, že o počítač alebo notebook je potrebná starostlivosť. Správnu starostlivosť sme si už ukázali v predošlom článku. Dnes by sme vám radi priblížili defragmentáciu a aká je potrebná pre správne fungovanie softvéru a operačného systému počítačov.

Fragmentácia znamená, že súbor nie je uložený na disku súvisle, ale je rozdelený do malých častí, ktoré sú rozhádzané po celom úložisku (nesúvislé uloženie dát).  Pôvodne bol tento jav vytvorený celkom zámerne s cieľom využiť čo najefektívnejšie priestor na úložisku a predísť nutnosti zbytočne presúvať dáta.

Defragmentácia je proces, pri ktorom sa znižuje alebo úplne odstraňuje fragmentácia súborového systému z počítačových diskových jednotiek alebo oddielov. Prebieha fyzickým reorganizovaním častí súboru za sebou, pričom následne sa zvyšuje rýchlosť spracovávania.

Postup defragmentácie disku vo Windows

Spustenie defragmentácie v 4 krokoch:

1. Vyberte panel hľadania na paneli úloh a zadajte defrag

2. Vyberte položku Defragmentovať a optimalizovať jednotky

3. Vyberte diskovú jednotku, ktorú chcete optimalizovať

4. Vyberte tlačidlo Optimalizovať

Defragmentácia na externom disku

Na externom disku defragmentácia nemá veľký význam, pretože nemá veľký vplyv na zrýchlenie výkonu počítača / notebooku. Ak by nastala situácia, že vám počas defragmentácie vypadne prúd alebo disk odpojíte od počítača, zostanú vám len „rozsypané dáta“, ktoré budete veľmi náročne a nákladovo zostavovať späť.

Defragmentácia disku pre operačný systém Apple

MacOS neponúka nástroj na defragmentáciu disk, pretože má pre operačný systém iné nástroje na čistenie.

V prvom rade macOS používa moderný súborový systém HFS+, ktorý má v sebe zabudovanú radu mechanizmov minimalizujúcich vznik fragmentácie na úrovni súborov.

Ďalší krok, ktorý macOS ponúka je priamo automaticky spustená servisná rutina v systéme, ktorá spracuje radu drobných operácií, ktorými udržuje systém v čo najlepšej kondícii. V poslednej rade je dobré si uvedomiť, že väčšina macOS zariadení dnes požíva SSD úložisko, ktoré na rozdiel od klasických diskov neprechádza ukladací priestor lineárne, ale dokáže adresovať každú sekciu priamo a osobitne.

Na zaistenie výkonnosti diskových operácií je potrebné defragmentáciu vykonávať pravidelne, predovšetkým po vykonaní aktivít do obsahu disku, napríklad pri hromadnom mazaní a kopírovaní veľkého množstva dát. Už sme si neraz pripomenuli, že správna starostlivosť ruže prináša a rýchlosť vášho počítača závisí aj od toho, ako sa o neho staráte. Spokojný počítač spokojný majiteľ.