Laptop vs PC


Ak sa premýšľate nad kúpou desktopu, teda stolného počítača, alebo notebooku, mali by ste zvážiť niekoľko kritérií čo je pre Vás vhodnejšie a aké výhody i nevýhody majú dané zariadenia. Ak si dôsledne zvážite “pre” a “proti” pomôže Vám to rozhodnúť sa správne i zodpovie otázku, čo je pre Vás najvhodnejšie..

Dôležitým aspektom pri výbere je samozrejme cena. Dnes už finančný rozdiel medzi počítačom a notebookom nie je tak veľký, ako tomu bolo kedysi. No stále platí, že za rovnakú sumu môžete dostať lepšiu, teda výkonnejšiu zostavu stolného počítača v porovnaní s notebookom. Za výkonnejší notebook môže cena oproti stolnému počítaču nepekne vzrásť, pretože stále platí, že za mobilitu sa pripláca..

Avšak dôvod kúpy notebooku môže byť jasný. Počítač je veľký a ma oddelený monitor. Je určený na prácu na jednom mieste. Notebook má ale kompaktné rozmery a je prispôsobený na prenášanie z jedného miesta na druhé. Takže ak napríklad radi cestujete alebo jednoducho potrebujete váš notebook doma aj v práci, tak je voľba jasná.

Na druhej strane sú kompaktne rozmery notebooku aj nevýhodou. V prípade počítača vďaka jeho rozmerom je upgrade - čiže jeho vylepšenie podstatne jednoduchší úkon. Takže môžeme ušetriť kúpou lacnejšieho počítača a postupne upgradovať podľa potreby. Upgrade v prípade notebooku je dosť obmedzený a nezahrňuje všetky komponenty. Väčšinou je možný len upgrade operačnej pamäte a úložiska. Upgrade ostatných komponentov zväčša znamená kúpu nového notebooku. S tým je spojený servis, ktorý je v prípade stolného počítača jednoduchší. Samotný prístup komponentov notebooku je problém rovnako ako nájsť náhradné časti. Tie zvyčajne nie je možné zohnať inak, ako priamo od výrobcu. Výnimkou sú však niektoré nové notebooky, ktoré už disponujú moderným portom Thunderbolt 3. Nie len, že tento port zabezpečí rýchle nabíjanie, pripojenie k externým monitorom vo vynikajúcej kvalite a rozšírení, ale dokonca umožňuje pripojiť k notebooku aj externú grafickú kartu, čo razantne zvýši výkon a možnosti vylepšenia notebooku! V dnešnej dobe je Thunderbolt 3 ešte stále vymoženosťou, avšak v budúcnosti to bude bežne osadzovaný port.

Ďalším faktorom je aj obrazovka a jej veľkosť. Keďže pri počítači je monitor oddelený, niečo málo z peňazí, ktoré môžeme ušetriť kúpou oproti notebooku môžete investovať do lepšieho monitora. Notebooky majú často malé rozmery displeja, to však súvisí s ich kompaktnosťou. Menší displej je teda potrebný. Okrem toho je stále možné aj k notebooku pripojiť externý monitor a tak mat ľubovoľnú veľkosť monitora podľa potreby.

Stolný počítač spotrebúva viac elektrickej energie, notebooky sú konštruované na šetrenie energiou. Aj vďaka tomu, že obsahujú batériu. Batéria je ďalšou výhodou, vďaka čomu môžeme využívať notebook aj tam, kde elektrina nie je. Takisto výpadky energie nemusia znamenať stratu neuloženej práce.

Koniec koncov, konečné rozhodnutie záleží na vás a na vašich požiadavkách. Ak nepotrebujete váš počítač prenášať, desktop môže byť pre vás najlepšou voľbou. Ak kompaktnosť vyžadujete, jasnou voľbou je notebook.