Začneme vyčistením počítača od vírusov a rôznych malware či spyware, ktoré súvisia okrem bezpečnosti aj s rýchlosťou. Tu za vás urobia prácu antivírusové programy.
Síce Windows obsahuje Windows Defender určite je lepšie nainštalovať aj antivírus tretích strán. K dispozícii je veľké množstvo platených i bezplatných antivírusov. Avast Antivirus je dobrou voľbou zdarma, ak však chcete investovať, určite je vhodný ESET NOD32 alebo Norton AntiVirus Plus. Platené antivírusové programy už vo väčšine prípadov obsahujú aj ochranu voči malware. Avšak ak mate antivírus zdarma, alebo ho nepoužívate vôbec, hodí sa vám utilita Spybot Search & Destroy a občasná kontrola. Najlepšia je samozrejme prevencia a to nenavštevovať určité webové stránky a nesťahovať data z neznámych zdrojov.

Clean PC


Takisto je dôležité čistenie pevného disku počítača, od nepotrebných programov a súborov. Defragmentácia ako ju poznáme už dnes nie je nutná. Pri SSD diskoch narobí viac škody ako úžitku a pri HDD sa vykonáva automaticky. Stačí ak odinštalujeme nepoužívané programy. K tomu nájdeme aj niekoľko utilitiek, ktoré okrem iného vyčistia aj registre. Tie bývajú zdarma a niektoré platene antivírusové programy ich taktiež obsahujú. Windows obsahuje aj vlastný nastroj na čistenie. Tieto programy na čistenie vymažú cookies a dočasné súbory v prehliadačoch.

Rovnako vhodné je, ak sa na ploche nachádzajú len odkazy a nie celé súbory. To spolu s vypnutým automatickým zapínaním niektorých programov pri štarte zlepši rýchlosť načítania operačného systému. Toto vypnutie môžeme vykonať v registroch, alebo jednoducho v správcovi úloh. V súboroch je dobré mať určitý systém a poriadok, k tomu niekto využíva Total Commander, ktorý má oproti prieskumníku vo Windows väčšiu škálu možnosti.

Operačný systém počítača je vhodné týmto spôsobom raz za čas vyčistiť a tým mu vrátiť pružnosť, pohotové reakcie, niečo málo z priestoru úložiska a takisto zaistiť bezpečnosť. Po vyčistení počítača je práca citeľne lepšia a príjemnejšia!