Gmail inak

Ako používať Gmail inak

Od prvých narodenín emailovej služby Gmail sa toho veľa zmenilo, a tak ako ide doba dopredu, tak aj Gmail sa stal aktuálnym trendom a nielen na prijatie a odosielanie elektronickej pošty. Nadobudol podobu vyzretého produktu, ktorý disponuje širokou škálou výberu funkcií.

Spojenie vysokého výkonu a užívateľskej ústretovosti si získalo viac ako 1,5 miliardy používateľských účtov s doménou @gmail.com. Novinky idú s dobou a šíria sa rýchlo ale často sa stane, že niektoré uniknú pozornosti.  A tu je práve pár tipov ako využiť gmail, ako pomocník nielen v prijatí a odosielaní pošty.

Efektívne písanie

Aj takto by sa dali nazvať klávesové skratky, ktoré ocení každý, kto uprednostňuje používanie klávesnice pred myšou.  Kombináciou kláves ⌘ / Ctrl +? Sa objaví toto nápomocné okno. Funkcie skratiek pokrývajú formátovanie textu, manipuláciu so správami, navigáciu a podobne.

Vlastné skratky

Definovanie vlastných klávesových skratiek sa nachádza aj v nastaveniach Gmailu. Na karte „Všeobecné“ je na začiatok potrebné povoliť používanie skratky (Menu „Zapnúť klávesové skratky“), ďalej na karte „Rozšírené“ zapnúť tvorbu vlastných skratiek. Následne po uložení vytvorených zmien pribudne v nastaveniach nová karta s názvom „Klávesové skratky“ , kde sú skratky definované.

Načasovanie

Plánovanie odoslania správy na neskôr pomocou kliknutia na šípku, ktorá je zobrazená na tlačidle „Odoslať“. Zobrazí sa ponuka predvolených možností neskoršieho odoslania, spolu s možnosťou manuálneho zadania iného času.

Ups, odoslanie nedokončenej správy?

Aj na túto nedokonalosť sa Gmail pripravil a dáva možnosť užívateľom účtov druhú šancu. Doba pre zrušenie odoslania (bez toho aby prijímateľ správu dostal) sa dá nastaviť na časový interval od 5 do 30 sekúnd. Samotné zrušenie sa potvrdí kliknutím na čierne tlačidlo „Späť“ v dolnej časti obrazovky.

Šablóny na opakujúce sa správy

Rozšírené nastavenia ponúkajú aj aktiváciu tvorby šablóny z textu rozpísanej správy.  Po kliknutí na ikonku troch bodiek vertikálne nad sebou (vpravo dole) sa objaví menu a v ňom položka „Šablóny“, ktorá obsahuje nástroje na ich správu.

Prioritná pošta 

Je ďalšou z možností ako dostať najdôležitejšie správy do popredia zoznamu prijatých. V nastaveniach na karte „Doručené“ sa dá zmeniť spôsob zoradenia prichádzajúcich správ. Zmenou predvoleného zobrazenia na prioritné sa budú v hornej časti obrazovky ukazovať len najdôležitejšie správy.

Kategorizácia pošty

Kategorizácia pomocou štítkov zahŕňa jednoduchú formu organizácie správ do skupín podľa preferencií užívateľa. Štítky sú farebne rozlíšené a vytvárajú sa po označení vybranej pošty.  Skupiny správ sa zobrazia v ľavom menu, kde sa dá prispôsobiť farba alebo pozmeniť obsah.

Integrácia s Google Pay

Digitálna peňaženka a online platobný systém v jednom, Google Pay, je automaticky integrovaná do Gmailu. Výhodou je možnosť zaplatiť, či vyžiadať si platbu priamo v tele emailovej správy. Po kliknutí ikonky znaku dolára v dolnom menu sa objavia príslušné voľby i výzva k zadaniu sumy. V texte sa po potvrdení ukáže interaktívny grafický prvok s potvrdením platby, alebo žiadosťou o ňu.